Depresja- choroba społeczna XXI wieku

8 czerwca wspólnie z Dziennym Domem Seniora uczestniczyliśmy w wykładzie na temat „Depresja- choroba społeczna XXI wieku: przyczyny, skutki, leczenie i profilaktyka.  

Wykład  wygłosiła psycholog kliniczna Maria Jedlińska z Mazurskiego Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji w Dębowej Górze. Depresja nazywana chorobą duszy z roku na rok staje się coraz bardziej powszechna, występuje jako druga po chorobach układu krążenia. Podaje się, że na całym świecie na depresję choruje około 350 mln ludzi, a w Polsce 1,5 mln.    

Choroba ta w większości dotyka kobiet. Najczęstsze objawy to: zaburzenia snu, zmniejszenie aktywności fizycznej, brak motywacji do działania, izolacja społeczna i rodzinna. Chorego nic nie cieszy, nie widzi sensu życia.

Tego typu oznaki utrzymujące się powyżej dwóch tygodni świadczą o chorobie i należy szukać pomocy. Diagnostykę przeprowadza psycholog, psychiatra, a także lekarz pierwszego kontaktu.

Depresję najczęściej leczy się farmakologicznie bądź podczas psychoterapii indywidualnej lub grupowej. Skutkiem nieleczonej depresji mogą być próby samobójcze, dlatego tak ważna jest szczególnie w okresie senioralnym akceptacja samego siebie oraz wsparcie ze strony bliskich.                                            

Wykład wzbogacił nasza wiedzę na temat tak ważny dla seniorów .

Krystyna Perkowska oraz Maria Jedlińska

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content