Relacja z Elbląga

13 maja 2023 roku odbyła się jednodniowa wycieczka do Elbląga, w której wzięła udział 20 – osobowa grupa członków UTW.

Zwiedzanie tego miasta z przewodnikiem zaczęliśmy od Starego Rynku, którego zabytkowy układ ulic pozostaje niezmienny od okresu średniowiecza. Następnie skierowaliśmy się do XIII wiecznej Katedry PW. ŚW. Mikołaja (wieża dzwonnicza ma wysokość 97 m.) Po zwiedzaniu Katedry skierowaliśmy się na Ścieżkę Kościelną (jest to wąskie przejście między kamieniami).

Potem zwiedzaliśmy Dawny Zespół Szpitalny PW.  ŚW. Ducha, obecnie mieści się tu siedziba biblioteki, następnie doszliśmy do dziedzińca Muzeum Archeologiczno – Historycznego. Wracając na Stary Rynek doszliśmy do Bramy Targowej (dziś pełni ona rolę punktu widokowego).

Następnie mieliśmy przyjemność udać się do teatru im. A. Sewruka i wziąć udział w spektaklu „Skrzypek na dachu” w reż. Artura Hofmana. Właśnie mija 40 łat od polskiej prapremiery tego kultowego musicalu. Zachwyciły nas wspaniałe teksty, bogata choreografia i doskonała muzyka. Spektakl ten to głośna muzyczna adaptacja powieści ukraińskiego pisarza żydowskiego pochodzenia przedstawiająca prawdziwe losy ubogiego mleczarza i jego rodziny.