Plener malarski w Raszągu

Tradycją UTW stało się organizowanie jesiennych plenerów malarskich.

Od 18. do 20. września seniorki z sekcji plastycznej miały okazję do spędzenia czasu w pięknym Warmińskim Uroczysku. Siedlisko położone jest przy lesie w warmińskiej wsi Rasząg. Malownicze zakątki Rasząga dały nam możliwość poznania pięknych i wyjątkowych miejsc.

Wieś rozciąga się wzdłuż drogi nad brzegiem jeziora, a przydrożne kapliczki zachęcają do jej zwiedzania..

Kapliczki stawiano jako wota dziękczynne, błagalne lub by odpędzały złe duchy (w miejscach dawnego kultu pogańskiego). Dziś stanowią element małej architektury sakralnej na Warmii.

Spacerując po Raszągu, co chwilę napotykałyśmy interesujące motywy malarskie. Samo Warmińskie Uroczysko dostarczało wielu inspiracji. Owocem spacerów jest wiele szkiców, obrazów malowanych farbami akrylowymi i rysunków wykonanych węglem.

Najwspanialszym zabytkiem Rasząga jest neoromański kościół ewangelicko-augsburski zbudowany z kamienia polnego w formie zameczku. We wsi znajduje się także kościół rzymsko-katolicki- kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Do obejrzenia zachęca stara kuźnia i zabytkowy park dworski przylegający do jeziora Rasząg.

Celem pleneru było nabycie umiejętności obserwacji natury i rozwój warsztatu malarskiego. Podczas zajęć pod kierunkiem Pani Katarzyny Waluk rozwijałyśmy umiejętność kompozycji, kadrowania i perspektywy

Plener odbył się w ramach realizacji zadania ze środków budżetu Gminy Olsztynek.

Elżbieta Redman, uczestniczka pleneru