„Nowe gatunki zwierząt na Warmii i Mazurach jako efekt postępujących zmian klimatycznych”

25 października br. uczestniczyliśmy w wykładzie kierownika Muzeum Przyrody w Olsztynie, znakomitego odkrywcy, badacza – Pana Mariana Szymkiewicza. Temat wykładu „Nowe gatunki zwierząt na Warmii i Mazurach jako efekt postępujących zmian klimatycznych”.

Niektóre nowe gatunki zwierząt od zawsze były w Polsce, ale dopiero postęp techniczny oraz zaawansowane badania pozwoliły na ich zakwalifikowanie. Na ich ewolucję przyczyniły się m.in.  ekspansja człowieka, postępujące zmiany klimatyczne, ocieplenie, brak opadów śnieżnych, huragany.

Przez wzrost liczby napływających do Polski obcych gatunków często nasze rodzime okazy mylone są z inwazyjnymi, które po części stają się niebezpieczne dla naszych zwierząt.

Nasz region zamieszkuje cała masa nowych gatunków zwierząt i tak pojawił się łabędź krzykliwy, którego ojczyzną była Skandynawia oraz szop pracz (przybysz z Niemiec).

W ostatnim czasie pojawiło się u nas mnóstwo nowych gatunków owadów: os, chrząszczy, pasikoników – paź żeglarz, tygrzyk paskowany, dlugoskrzydlak sierpacz, smukwa kosmata, modliszka zwyczajna, wardzanka, nastecznik czy nadrzewak południowy.

Na Warmii i Mazurach na dobre zagościły także nowe ptaki: żołna oraz czapla biała. Obce gatunki walczą z rodzimymi o zasoby – pokarm, wodę, światło i krzyżują się z lokalnymi gatunkami.

Bardzo dziękujemy prowadzącemu za cenny wkład, który poszerzył naszą wiedzę w zakresie środowiska przyrodniczego.

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content