Wrażenia z wycieczki do Krakowa

Przyjechaliśmy do Krakowa w słoneczne południe 9 września 2024 roku. Od razu po zakwaterowaniu w bardzo wygodnym hostelu i zjedzeniu obiadu ruszyliśmy melexami na zwiedzanie  Kazimierza podziwiając klimatyczne uliczki, zabytkowe synagogi i Bazylikę Na Skałce.

Następny dzień okazał się prawdziwym wyzwaniem dla naszej sprawności fizycznej. Zaczęliśmy go od wyjątkowej wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce, która jest jednym z najbardziej znanych i najstarszych miejsc turystycznych w Polsce, a także na liście UNESCO. Kopalnia jest imponującą siecią korytarzy, komór i jezior solankowych. Nasza przygoda rozpoczęła się od pokonania 800 schodów do podziemi. Przewodnik, emerytowany górnik, w ciekawy sposób przybliżył historię kopalni, opowiadając o trudach pracy górników oraz o legendach związanych z tym miejscem.

Największym zachwytem były:

* Kaplica Św. Kingi – wykonana w całości z soli, z pięknymi rzeźbami i żyrandolami.

* Podziemne jeziora – niesamowita gra świateł odbijających się w solankowej wodzie.

* Rzeźby i frędzle solne – świadectwo artystycznych umiejętności górników.

* Odrestaurowane komory wydobywcze – obraz ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników.

Temperatura w kopalni wynosiła około 14 st.C, co było dużą ulgą w porównaniu do letnich upałów na powierzchni, a powietrze jest bardzo czyste i pełne soli, co ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Wieliczka to miejsce, które robi ogromne wrażenie. To nie tylko kopalnia, ale również świadectwo historii i kultury. Zachwyciła nas swoją urodą i bogatą historią.

Po południu udaliśmy się do dzielnicy Podgórze, aby zobaczyć Fabrykę Schindlera i poznać jej  historię z czasów II wojny światowej.

Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego. To jedno z najważniejszych miejsc w Polsce, będące symbolem historii i kultury narodowej. Jest to dawna siedziba polskich królów, a także miejsce, gdzie znajdują się liczne zabytki oraz atrakcje turystyczne:

* Zamek Królewski na Wawelu – zachwycająca architektura, liczne komnaty królewskie, kaplica oraz     skarbiec.

* Katedra Wawelska – miejsce koronacji królów oraz ich pochówku. Ogromne wrażenie robi wnętrze, piękne witraże oraz dzwon Zygmunta.

* Ogród włoski i widoki na Wisłę i panoramę Krakowa.

* Smok Wawelski – legendarny smok, który według podań zamieszkiwał Wawel, był nieodłącznym elementem naszej wizyty.

Stałym elementem w programach naszych wycieczek stały się wizyty w teatrach. Tym razem był to spektakl pt. „Czarna komedia” w Teatrze STU autorstwa Petera Shaffera. Jest to jedna z najczęściej grywanych komedii na świecie. W obsadzie zobaczyliśmy wielu znanych aktorów, między innymi Magdalenę Walach, Urszulę Grabowską, Bartosza Cwalińskiego, Andrzeja Deskura, Krzysztofa Pluskotę, Andrzeja Roga.

Ostatni dzień pobytu przeznaczyliśmy na poznanie serca Krakowa czyli Rynku Głównego oraz Starego Miasta:

* Pałac Muzeum Książąt Czartoryskich – stała ekspozycja prezentuje najcenniejszą w Polsce i  jedną  z najcenniejszych kolekcji sztuki w Europie. Oglądaliśmy arcydzieła światowego malarstwa jak ”Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów prezentujących historię Polski.

* Kościół Mariacki – zachwycająca gotycka budowla, znana przede wszystkim z ołtarza Wita                    Stwosza i przepięknych witraży.

* Sukiennice – piękna renesansowa hala targowa. Ze względu na położenie i charakter sale I piętra       stały się siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja zbiorów prezentowana jest w czterech salach (Sala Bacciarellego: Oświecenie, Sala Michałowskiego: Romantyzm, Sala Siemiradzkiego: Wokół akademii, Sala Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu)        

* Dawna siedziba Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 Zwiedzanie Krakowa to niezapomniane przeżycie. To nie tylko miejsce historyczne, ale także              centrum kultury i życia społecznego. Pełne urokliwych zakątków miasto przyciąga zarówno turystów jak i mieszkańców. Zdecydowanie warto przyjechać tu ponownie, aby odkryć więcej.

Elżbieta Redman, prezes zarządu UTW

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content