15.11.2024 roku słuchacze UTW w Olsztynku uczestniczyli w II części wykładu prowadzonego przez dr Agnieszkę Górską- Rektor Europejskiej Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych nt. „Przyczyny i skutki uzależnień od środków psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych”.
Celem wykładu było uświadomienie, że w zasadzie wszyscy jesteśmy podatni na nawyki i uzależnienia bez względu na płeć i wiek.
Wyróżniamy 4 fazy uzależnień szczególnie od substancji psychoaktywnych. Są to: faza wstępna, ostrzegawcza, faza krytyczna oraz faza chroniczna.
Faza wstępna to stadium uzależnienia , które zaczyna się zupełnie niewinnie, jednak z czasem zauważa się, że wówczas rośnie fascynacja daną formą, poprawia się samopoczucie, wzrasta poczucie pewności siebie i potrzeba większej dawki ponieważ wzrasta tolerancja.
Druga faza to faza ostrzegawcza- zwana też zwiastunem. Zaczyna zdecydowanie wzrastać chęć powtarzania nawyku , szuka się sposobu i okazji do spotkań z innymi, aby mieć pretekst do częstszego spożywania np. środków psychoaktywnych. Faza trzecia- to faza ostrzegawcza, zwana też fazą ostrą, zaczyna się wtedy tracić kontrolę, zaniedbuje się też swoje obowiązki i relacje. Porzuca się wówczas dotychczasowe zainteresowania, hobby, pasje. Jest to już problem widoczny i odczuwalny przez najbliższe otoczenie. Ostatnia faza to przewlekła, zwana również chroniczną. Zaczynają tu występować problemy psychiczne, epizody depresyjne, skupienie na używaniu środków jest ciągłe i intensywne, staje się celem życiowym.
Pani prelegent dużo czasu poświęciła też tzw. uzależnieniom krzyżowym. Uzależnienia tego typu to sytuacje, w której osoby uzależnione od jednej substancji zaczynają używać innych, aby zaspokoić głód związany z uzależnieniem.
Uzależnienia są chorobą mózgu, niszczą zdolność człowieka do przekazywania i okazywania emocji, do budowania i podtrzymywania relacji z innymi, zaburzają procesy motywacyjne, rujnują kontrolę działania.
Kolejny wykład Pani dr Agnieszki Górskiej podobał nam się bardzo, rozjaśnił nam horyzonty i wzbogacił wiedzę.