„Pozytywne myślenie” i „Asertywność”

Dnia 22 i 29 listopada bieżącego roku grupa słuchaczy UTW w Olsztynku miała przyjemność uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez dr Agnieszkę Górską- Rektora Europejskiej Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. Tematem przewodnim warsztatów było: „Pozytywne myślenie” i „Asertywność”.

Każdy człowiek dąży do stanu równowagi i szczęścia. Bardzo wiele zależy od nas samych, od tego, ile dobrego potrafimy dostrzec w zwyczajnych chwilach naszego życia i na ile możemy cieszyć się każdym nawet najmniejszym drobiazgiem. W bardzo dużym procencie naszego życia mamy wpływ na swoje szczęście (dobrostan) przez pracę nad sobą i pozytywne myślenie. Być szczęśliwym to odrzucać wszelkie negatywne myśli, dążyć do samorozwoju, kreować sytuacje, które dają nam satysfakcję, doceniać swoje sukcesy i osobiste zasoby. Każdy z nas w kontakcie z drugim człowiekiem przyjmuje postawę jedną z trzech:- dziecka ( wymuszanie), – rodzica (opiekuńczość) lub- dorosłego (racjonalne myślenie).

Asertywność to umiejętność odmowy. Zazwyczaj boimy się krytyki, odrzucenia i dlatego w różnych sytuacjach ulegamy, tłumaczymy się i usprawiedliwiamy, zamiast znaleźć sposób jak racjonalnie wytłumaczyć swoją odmowę starając się przy tym nie dopuścić do wysokiego poziomu emocji. Asertywność jest o tyle wspaniałą cechą, że im większą wykazujesz się asertywnością, tym większym szacunkiem dążą cię inni. Człowiek uległy godzi się na wszystko, jest słaby emocjonalnie i odczuwa lęk przed stratą, zaniża swoją samoocenę i poczucie własnej wartości.

Każdy z nas ma prawa osobiste:

1- do bycia sobą ( prawo do dysponowania swoim ciałem, uczuciami, dobrami i zasobami własnymi)

2- prawo do dysponowania sobą (dbanie o swoje interesy)

3- prawo do wyrażenia uczuć, emocji, pragnień i opinii.

Osoba asertywna posiada umiejętność określania własnych oczekiwań i uczenia innych, jak chce być traktowana. Asertywność nie oznacza ignorowania emocji i dążeń innych ludzi, lecz raczej zdolność do realizacji celów mimo negatywnych nacisków otoczenia. Należy dbać o własne interesy z uwzględnieniem interesów innych. Starajmy się więc dążyć do zmian w obszarze swoich emocji poprzez zmniejszanie lęku, pozbycie się irracjonalnego poczucia winy i budowanie własnej wartości.

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content