Dnia 11 grudnia 2024 roku grupa słuchaczy UTW w Olsztynku uczestniczyła w wykładzie Pani Katarzyny Białobrzeskiej nt. „W tyglu kultur. O tożsamości Warmiaków i Mazurów”.
Od czasów średniowiecza po burzliwe wydarzenia II wojny światowej Warmia i Mazury były miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych, które wpłynęły na rozwój całego regionu i życie jego mieszkańców. Wspólnota Warmiaków i Mazurów ma krótki ale historyczny wymiar.
Pierwsi powojenni mieszkańcy dzisiejszej Warmii i Mazur przyjechali z Wileńszczyzny ponieważ stamtąd ich wypędzono; Ukraińcy przybyli z południowo-wschodniej Polski bo zostali wywiezieni, natomiast mieszkańcy Mazowsza dotarli na te tereny po prostu za chlebem. W okresie wojny na tych terenach rozwijał się przemysł szczególnie zbrojeniowy, następował rozwój gospodarki i potrzeba było rąk do pracy.
Warmia i Mazury były terenami niemieckimi do końca II wojny światowej. PO wysiedleniu ludności niemieckiej tereny naszego województwa zasiedliło dużo wcześniejszych mieszkańców Wileńszczyzny, która przed wojną należała do Polski. Po 1950 roku po wyjeździe Niemców trwały przesiedlenia, na tereny naszego regionu zaczęła napływać fala różnego typu narodowości. Ten proces doprowadził do powstania mieszanki różnych języków, kultur i zwyczajów, natomiast w relacjach międzyludzkich dochodziło do ciągłych antagonizmów nieporozumień. Ludzie żyli jakby w tymczasowości trzymając się swoich własnych wspólnot. Z czasem jednak życie samo wymusiło na mieszkańcach integracje na różnych poziomach. Integracja zaczynała się w szkole, w kościele- gdzie uczono poprawnego języka ojczystego. Powstawały nowe zakłady pracy, tworzyły się środowiska zawodowe , grupy społeczne, zawierano małżeństwa, rodziły się dzieci- te wszystkie czynniki doprowadziły do zacierania się różnic narodowościowych na wszystkich płaszczyznach. Obecnie na terenach Warmii i Mazur ściśle splatają się ze sobą kultura polska, niemiecka i ukraińska.