Academika w olsztyneckiej bibliotece

Biblioteka w Olsztynku przystąpiła do cyfrowej wypożyczalni Academica.

Academica zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną i umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Użytkownicy ponad 1250 bibliotek w całym kraju mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Z systemu korzystają m.in. duże biblioteki uniwersyteckie oraz biblioteki gminne i szkolne z oddalonych od ośrodków akademickich miejscowości, które dzięki Academice dają studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism) potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich i magisterskich. System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów.

W Academice udostępniane są dwie kategorie zbiorów:

1. Zbiory z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej.  Publikacje te, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń (www.academica.edu.pl). Część dokumentów można pobrać na dysk w formacie PDF. Wszystkie publikacje udostępnione w domenie publicznej i na podstawie licencji można także wyświetlić w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA (www.polona.pl), gdzie udostępniane są zazwyczaj w kilku różnych formatach – zawsze z możliwością pobierania.

2. Zbiory chronione prawem autorskim. Można korzystać z nich jedynie za pośrednictwem terminali Academiki, znajdujących się na terenie instytucji, które przyłączyły się do systemu.

W celu uzyskania dostępu do zbiorów chronionych prawem autorskim należy udać się do instytucji, która posiada terminal Academiki i założyć konto w systemie. Ze zbiorów chronionych prawem autorskim można korzystać wyłącznie na terminalach instytucji, w której dokonało się rejestracji.

Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem oraz do korzystania z Academiki.

Terminal dostępny jest w czytelni olsztyneckiej biblioteki (I piętro, ul. Ratusz 1, 11-015 Olsztynek).

źródło: https://academica.edu.pl/

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content