„Czasu nie zatrzymasz, ale jest…..zdrowe żywienie”

Dnia 08 grudnia grupa słuchaczy UTW uczestniczyła w spotkaniu z Panią dietetyk kliniczną Natalią Ulewicz. Temat wykładu „Czasu nie zatrzymasz, ale jest…..zdrowe żywienie”.

Wykład zrealizowano ze środków z budżetu Gminy Olsztynek na podstawie umowy.

Dieta to jeden z kluczowych czynników dla zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia – także u osób starszych. Seniorzy borykają się z rozmaitymi chorobami przewlekłymi: chorobą wrzodową żołądka, nadciśnieniem, cukrzycą, chorobami krążenia. Czynnikiem ryzyka rozwoju wielu z nich jest nieprawidłowa dieta, dlatego właściwe żywienie jest ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia tych schorzeń.  Dla zachowania zdrowia każdy senior powinien przestrzegać podstawowych zasad zbilansowanej diety. Należy spożywać 4-5 niewielkich posiłków w ciągu dnia, posiłki te powinny być przygotowywane że świeżych produktów. W codziennej diecie powinno znaleźć się jak najwięcej owoców i warzyw (ok.750 gramów na dobę). Ważnym składnikiem w diecie jest wapń, warto ograniczyć spożywanie tłustych mięs, wskazane jest jedzenie drobiu, ryb, olejów roślinnych, oliwy z oliwek, nasion roślin strączkowych i zielonych warzyw liściastych. W ciągu dnia należy pić duże ilości wody mineralnej.

Ze względu na mniejszą zdolność produkcji witaminy D w skórze i powszechne występowanie niedoboru zaleca się codzienne jej przyjmowanie przez cały rok. Warto też pamiętać, że codzienna aktywność fizyczna i społeczna jest warunkiem dobrego stanu zdrowia w każdym wieku.

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content