Kolejna edycja projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Ruszyła kolejna edycja projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W tym roku rozdajemy książki „Krasnal w krzywej czapce”, stworzone specjalnie na potrzeby kampanii przez pisarza Wojciecha Widłaka i ilustratorkę Aleksandrę Krzanowską. Ze względu na ogromną liczbę ukraińskich dzieci, które przebywają obecnie w naszym kraju, instytut zdecydował się wydać książkę Widłaka i Krzanowskiej w dwóch wersjach językowych – polskiej i polsko-ukraińskiej. Autorem przekładu książki na język ukraiński jest Ostap Slyvynsky. Książka „Krasnal w krzywej czapce” zastąpi w wyprawce dla przedszkolaków antologię „Pierwsze czytanki dla…” z ilustracjami Józefa Wilkonia.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowany od 2018 roku przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo we współpracy z bibliotekami publicznymi.