Koniec roku akademickiego

W dniu 27 czerwca 2024 r. grupa słuchaczy naszego uniwersytetu zakończyła rok akademicki. Spotkaliśmy się pod Ratuszem na spacer po zakątkach Olsztynka celem obejrzenia historycznych miejsc naszego miasteczka. Spacer poprowadził emerytowany nauczyciel historii (wielka skarbnica wiedzy o Olsztynku i jego okolicach) – mgr Bogumił Kuźniewski.

Historia naszego miasta istnieje 665 lat i dotyczy głównie czasów niemieckich, krzyżackich i pruskich. Olsztynek powstał na dawnym terytorium plemienia pruskiego. Ziemie te podbite przez zakon krzyżacki zostały objęte akcją kolonizacyjną dopiero w połowie XIV wieku. Dokładnie w 1359 roku Olsztynek otrzymał prawa miejskie i nosił nazwę Hohenstein.

Na terenie miasta znajduje się wiele zabytków, które są bardzo cenne i warte poznania:

– Zamek w Olsztynku to średniowieczna pokrzyżacka warownia, dziś mieści Zespół Szkół

– Mury miejskie są bardzo dobrze utrzymane, pochodzą z XV wieku

– Dawny kościół ewangelicki mieści się na rynku, jest to jeden z najstarszych budynków w mieście, zbudowany w XIV wieku w stylu gotyckim, z wysoką wieżą, która dominuje ponad miastem . Dziś jest to Salon Wystawowy Muzeum Ludowego w Olsztynku

– Dom Mrongowiusza to zabytkowy dom stojący na rynku, powstał w dawnej baszcie na linii średniowiecznych murów obronnych Olsztynka. W XVI wieku niektóre baszty tych murów zmieniono w domy mieszkalne poprzez dostawienie ścian od strony miasta.

Po spacerze udaliśmy się w trzech grupach (pieszo, pieszo z kijkami, rowerami) na Plażę Miejską nad Jezioro Jemiołowskie, gdzie miło spędziliśmy czas przy ognisku. Było pieczenie kiełbasek, pizza i wspólna biesiada.

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content