Za nami kolejna odsłona Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku na tarasie zabytkowej Wieży Ciśnień w Olsztynku odczytaliśmy wspólnie fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Do akcji włączyły się tradycyjnie szkoły z naszej gminy oraz panie z sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynku. Fragmenty powieści odczytali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku, Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Waplewie, Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku, Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Jana Pawła II w Olsztynku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy razem z naszą biblioteką włączyli się w akcję Narodowego Czytania. Szczególnie Paniom z UTW w Olsztynku, nauczycielom za przygotowanie uczniów oraz Urzędowi Miejskiemu w Olsztynku za udostępnienie terenu Wieży.
Więcej zdjęć na facebooku Biblioteki.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat „Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.