Magia Meksyku – spotkanie z podróżnikiem Ryszardem Sobolewskim

Po raz kolejny będziemy gościć w Olsztynku Ryszarda Sobolewskiego, podróżnika zafascynowanego Ameryką Łacińską i kulturą latynoamerykańską. W zeszłym roku Pan Ryszard oczarował nas opowieściami o Peru, tym razem zabierze nas w podróż po Meksyku. Spotkanie odbędzie się 28 stycznia w olsztyneckiej bibliotece i będzie również okazją do wsparcia 31 Finału WOŚP.

Przed spotkaniem (od godziny 14-tej) w wypożyczalni dla dorosłych (I piętro) będzie można dowiedzieć się najpotrzebniejszych informacji z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi. Na uczestników będzie czekał też słodki poczęstunek. W bibliotece znajduje się puszka stacjonarna WOŚP więc wszyscy sympatycy Wielkiej Orkiestry będą mieli okazję wesprzeć akcję.

Spotkanie z podróżnikiem rozpocznie się o godz. 16:00 w oddziale dla dzieci (parter). Ryszard Sobolewski jest pasjonatem fotografowania więc opowieści o Meksyku urozmaicone będą zdjęciami z wypraw. Dodatkową atrakcją będzie kiermasz rękodzieła indiańskiego.

Ryszard Sobolewski. Urodzony w 1963 r., zamieszkały w Warszawie.

Zawodowo emerytowany podinspektor Policji – ekspert fotograficznych badań kryminalistycznych i zapisów wizualnych. Pracował w Instytucie Badawczym Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie.

Ukończył dwa fakultety studiów cywilnych (pedagogikę i pedagogikę specjalną) na Akademii Pedagogiki Specjalnej im M. Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Wyższą Szkołę Policyjną w Szczytnie. Obecnie pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim z dziedziny fotografii kryminalistycznej. Pasja fotografowania ogarnęła go już w szkole podstawowej. W szkole średniej prowadził pracownie fotograficzną. Wykonywał zdjęcia reklamujące szkołę, a także w tym okresie jego zdjęcia ukazały się na pierwszych wystawach fotograficznych. Również w tym czasie zostały opublikowane w prasie lokalnej. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących podróży po krajach Ameryki Łacińskiej i Indiach, a także licznych artykułów dotyczących problematyki fotografii badawczej – kryminalistycznej. Ponadto współpracuję ze specjalistycznymi pismami takimi jak: „Problemy Kryminalistyki”, „Foto – Kurier”, „Ochrona Zabytków”, „Gazeta Policyjna”, „Poznaj Świat”. Jego zdjęcia z podróży były publikowane w kraju i za granicą. Od 2006 roku do chwili obecnej zorganizował ok. 500 autorskich wystaw o tematyce podróżniczej które były prezentowane w galeriach, centrach kultury i muzeach na terenie Polski. Wszystkie jego wystawy były objęte honorowym patronatem ambasadorów krajów z których były prezentowane zdjęcia. Jest zafascynowany kulturą latynoamerykańską, a także walką o ochronę środowiska naturalnego w tym rejonie świata. Od 2000 roku jest dziennikarzem stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej.

W 2009 roku w uznaniu za zasługi w zwalczaniu przestępstw przeciwko zabytkom sakralnym został uhonorowany przez Premiera i Komendanta Głównego Policji złotą okolicznościową plakietką.

W 2010 roku za wieloletnie propagowanie kultury meksykańskiej na terenie Polski jako jedyny  dziennikarz z Polski zostaje uhonorowany przez Ambasadę Meksyku zaproszeniem do Meksyku na spotkanie z Prezydentem Felipe Calderonem.

W 2012 roku za wieloletnie propagowanie kultury ekwadorskiej na terenie Polski przez Rząd Ekwadoru został wyróżniony tytułem Przyjaciela Narodu Ekwadorskiego i Ambasady Ekwadoru w Polsce. Nagrodzony przez wiele innych ambasad krajów Ameryki Łacińskiej.

Wyróżniony również wieloma resortowymi odznaczeniami Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych i Administracji, a także przez Prezydenta RP.