Narodowe Czytanie 2022

W Roku Romantyzmu Polskiego lekturą Narodowego Czytania będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Olsztyneckie wydarzenie odbędzie się 10 września w Zabytkowej Wieży Ciśnień w Olsztynku.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Olsztyneckie czytanie odbędzie się 10 września (sobota, godz. 11:00) w Zabytkowej Wieży Ciśnień w Olsztynku (ul. Górna 1A). „Ballady i romanse” odczytają uczniowie olsztyneckich szkół oraz panie z sekcji literackiej UTW w Olsztynku.

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content