Narodowe czytanie 2023

Tegoroczną lekturą Narodowego czytania jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Olsztyneckie czytanie odbędzie się 9 września o godz. 11:00 w Zabytkowej Wieży Ciśnień.

Fragmenty powieści odczytają uczniowie szkół z naszej gminy oraz Panie z sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynku. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu. Osoby, które przyjdą z własną książką otrzymają pamiątkową pieczęć.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content