Przemoc wobec osób starszych – uwarunkowania społeczno-kulturalne

Jesień życia to czas kiedy Seniorzy mogą cieszyć się odpoczynkiem, przyjemnościami, mogą realizować swoje pasje, na które zwykle brakowało czasu kiedy byli czynni zawodowo. Ale to tez czas kiedy pojawiają się choroby , częściej muszą korzystać  z pomocy bliskich. Zapracowani młodzi nie zawsze szybko i chętnie udzielają im pomocy. Dochodzi do nieporozumień, braku empatii, pojawiają się przejawy agresji, o której Seniorzy nie mówią, bo zwyczajnie się wstydzą.                               

10 listopada Słuchaczki UTW miały możliwość wzięcia udziału w szkoleniu na temat „Przemoc wobec osób starszych-uwarunkowania społeczno-kulturalne”. Dziękujemy kierownictwu MOPS-u za zaproszenie. Szkolenie prowadzili dwaj radcy prawni. W pierwszej części mecenas Andrzej Kurowski prezes Zarządu Olsztyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Telefonicznej przedstawił różne rodzaje przemocy jej symptomy, a także nakreślił proces wiktymizacji starszych. Poinformował jak i gdzie szukać pomocy.

W części drugiej Krzysztof Śmiarowski radca prawny i wolontariusz Telefonu Zaufania przedstawił aspekty prawne wobec przemocy osób starszych. Objaśnił czym jest ochrona dóbr osobistych, oświadczenie woli, czym jest groźba. Sporo uwagi poświęcił tematowi darowizny, a także jakie są rodzaje testamentów i jakie musza być spełnione warunki żeby testament był ważny.             

Jeżeli czujesz się samotny i nieszczęśliwy, straciłeś ochotę do dalszego życia, walczysz z uzależnieniem, masz problem i nie wiesz do kogo się zwrócić Zadzwoń Do Telefonu Zaufania 19288, 89 5270000.  Przez całą dobę czeka na Ciebie dyżurny. Wolontariusze niosą pomoc ludziom którzy są w kryzysie.

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content