3 października w kinie „Grunwald” odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego. Na początku Prezes Zarządu UTW w Olsztynku – Elżbieta Redman – gorąco powitała zaproszonych gości: Zastępcę Burmistrza Bogusława Kowalewskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Głowacza, Ddyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Alinę Wołodkiewicz, Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego Ewę Wrochnę oraz przedstawiciela MOPS-u Iwonę Zawieruchę.
Następnie wysłuchaliśmy pieśni „Gaudeamus igitur”, po czym prezes złożyła studentom życzenia zdrowia, radości i kreatywnego rozwoju w nowym roku akademickim.
Wykład na temat: „Ignacy Krasicki nie tylko poeta” wygłosił Stanisław Achremczyk – historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a od 1990 roku Dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Ignacy Franciszek Błażej Krasicki (1735-1801) był dostojnikiem kościelnym, poetą, a także prekursorem polskiej powieści. Przeżył trzy rozbiory Polski. Zaliczany jest do głównych przedstawicieli polskiego oświecenia, nazywany „księciem poetów”.
Został odznaczony Orderem Orła Białego. Jego najważniejsze dzieła zyskały światową sławę i zostały przetłumaczone na wiele języków. Jako biskup warmiński urządzał swoje rezydencje w Lidzbarku Warmińskim i Smolajnach. Z racji pełnionej funkcji zasiadał również w Senacie Rzeczypospolitej. Krasicki znany jest jednak głównie jako twórca bajek, satyr i poematów heroikomicznych. Do najważniejszych utworów zalicza się: „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”, „Hymn do miłości Ojczyzny”, „Monachomachia”, „Myszeida” oraz wiele bajek, satyr i wierszy. Był także redaktorem czasopisma „Monitor”.
Jego twórczość skupiała się przede wszystkim na ukazywaniu szlachcie błędów, które prowadziły do upadku kraju oraz nauczaniu ludzi dobrego i mądrego postępowania.
Tego samego dnia o godz. 16.00 ok. 30-osobowa grupa słuchaczy UTW spotkała się w olsztyneckiej restauracji „Accanto”, która serwuje cenioną przez mieszkańców pizzę. Zebrani mieli możliwość degustacji smacznych sałatek, drobnych przekąsek i pysznej domowej lemoniady. Danie główne stanowiły pizzę w różnych smakach. Pochwałom nie było końca. Trzygodzinne spotkanie przebiegło w radosnej, serdecznej atmosferze i było okazją do rozmów, wspomnień, żartów i śmiechu.