Rozpoczęliśmy nowy rok akademicki

Rozpoczęcie roku akademickiego to ważny dzień dla słuchaczy UTW w Olsztynku. 27 września 2023 roku p. Prezes Elżbieta Redman gorąco przywitała zaproszonych gości – władze naszego miasta, dyrektorów instytucji oraz słuchaczy naszego Stowarzyszenia. Następnie wysłuchaliśmy pieśni” Gaudeamus Igitur”, po czym p. Burmistrz Robert Waraksa złożył studentom życzenia twórczego i kreatywnego rozwoju oraz pozytywnej energii w nowym roku akademickim.

Wykład inauguracyjny wygłosiła p. dr Aneta Omelan na temat „Cudowna Rumunia”.

Rumunia – państwo unitarne w południowo – wschodniej części Europy, ma dostęp do Morza Czarnego. Stolicą i największym miastem jest Bukareszt. Ten kraj w latach 90-tych kojarzy nam się z Rumunami żebrzącymi po ulicach naszych miast. Liczba ludności wynosi około 19 mln. i wciąż spada, związane jest to z migracją.

Rumunia jest najuboższym krajem w Unii Europejskiej. Od 1991 roku gospodarka tego kraju jest prywatyzowana.

Architektura miast i wsi pochodzi z okresu średniowiecza, budowle wykonane były z drewna, nie ma tam dróg, autostrad, dominują stare kościoły, zamki, ruiny domów i kamienic. 

W małych miasteczkach i wsiach – konie, furmanki i krowy są codziennością.

Pani dr Aneta Omelan w sposób bardzo przystępny przybliżyła nam te stare i jednocześnie piękne krajobrazy Rumunii wzbogacając zdjęciami i slajdami. 

Jeszcze tego dnia uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym przy ognisku na Plaży Miejskiej. Było pieczenie kiełbasek przy ognisku, pizza i wspólna biesiada. Miło było się znowu spotkać po długiej, wakacyjnej przerwie.

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content