Zakończyliśmy rok akademicki 2022/23

28 czerwca lekarz chorób wewnętrznych, specjalista medycyny rodzinnej – Marek Sova przygotował interesujący wykład dotyczący choroby wieńcowej.

Choroba wieńcowa to choroba serca, w której tętnice wieńcowe (dostarczające krew i tlen do serca) ulegają zwężeniu lub blokadzie na skutek tworzenia się blaszek miażdżycowych co prowadzi do niedotlenienia serca. Najczęstszą przyczyną jest tworzenie się blaszek miażdżycowych wewnątrz tętnic wieńcowych, z czasem blaszki te mogą się zwiększać i zaczynać zwężać tętnice wieńcowe utrudniając w ten sposób dostarczanie tlenu do serca. Chorobie wieńcowej sprzyja: nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, palenie tytoniu.

Do objawów kardiologicznych zalicza się – ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, pogorszona tolerancja wysiłku, uczucie kołatania serca, nudności i zmęczenie. W chorobie niedokrwiennej serca ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, która pomoże w kontrolowaniu poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i masy ciała. Oto zasady, które mogą wesprzeć leczenie:

– ograniczenie spożywania tłuszczów nasyconych,

– zwiększenie spożycia błonnika,

– spożywanie ryb i produktów rybnych,

– ograniczenie spożycia soli, unikanie cukru.

W przypadku rozpoznawanych chorób tego typu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza i stosowania właściwej farmakoterapii.

Po wygłoszonym wykładzie p. Prezes Elżbieta Redman podsumowała całoroczną działalność naszego Stowarzyszenia. Jeszcze tego dnia zakończyliśmy rok akademicki spotkaniem integracyjnym przy ognisku nad jeziorem.

To była naprawdę wspaniała impreza.

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content