10 września o godzinie 11:00 w zabytkowej Wieży Ciśnień odbyło się olsztyneckie Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Spotkanie rozpoczęło się od ogłoszenia wyników Konkursu Fotograficznego ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynku. Inspiracją dla zgłaszanych zdjęć były teksty „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Laureaci konkursu: I miejsce – Eryk Sieński, II miejsce – Bartłomiej Grzeszczak, III miejsce – Karolina Stec.
Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
W imprezie, jak co roku, wzięły udział olsztyneckie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich, Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego, Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II oraz Zespół Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Przyjechali także uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Waplewie. Jak zawsze chętnie zaangażowały się w udział w tym wydarzeniu panie z Sekcji Literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynku. Jako narrator wystąpił Pan Grzegorz Rudziński.
Uczestnicy i goście spotkania mieli okazję wysłuchać sześciu utworów cyklu: „Romantyczność”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” i „Lilije”.
Wszystkim opiekunom i uczestnikom oraz Panu Grzegorzowi Rudzińskiemu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wzięcie udziału w Narodowym Czytaniu 2022.