(ujednolicony tekst statutu w brzmieniu nadanym Uchwałą Nr XI-109/2011 Rady Miejskiej w Olsztynku w sprawie podziału Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynku zmienionego Uchwałą Nr XIX-208/2012 Rady Miejskiej w Olsztynku z dnia 29 listopada 2012r.; Uchwałą Nr XVIII+159/2020 Rady Miejskiej w Olsztynku z dnia 25 lutego 2020r.)
Rozdział I
§ 1
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku, zwana dalej „Biblioteką”, działa na podstawie obowiązujących przepisów, w szczególności:
- ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz.U. Nr 85, poz. 539, z późn. zm.),
- ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. Nr 13, poz. 123, z późn. zm.),
- ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.),
- niniejszego statutu.
§ 2
Biblioteka jest samorządową instytucją kultury działającą w obrębie krajowej sieci bibliotecznej, posiadającą osobowość prawną i samodzielnie gospodarującą przydzieloną oraz nabytą częścią mienia.
§ 3
Siedziba Biblioteki jest w Olsztynku przy ul. Ratusz 1, a terenem jej działania jest obszar gminy Olsztynek.
§ 4
- Organizatorem Biblioteki w rozumieniu ustawy jest Gmina Olsztynek
- Nadzór merytoryczny nad Biblioteką sprawuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
Rozdział II
Cele i zadania Biblioteki
§ 5
- Podstawowym zadaniem Biblioteki jest gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych oraz stymulowanie, rozwijanie i zaspokajanie zróżnicowanych potrzeb czytelniczych, oświatowych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców miasta i gminy Olsztynek.
- Biblioteka realizuje zadania biblioteki powiatowej przyjęte przez Gminę Olsztynek od Powiatu Olsztyńskiego na podstawie odrębnej uchwały i porozumienia zawartego pomiędzy właściwymi organami ww. jednostek samorządu terytorialnego.
§ 6
- Do szczegółowego zakresu działania Biblioteki, jako głównej biblioteki publicznej gminy Olsztynka należy:
- gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa oraz zaspokajaniu potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych dla wszystkich grup czytelniczych, zwłaszcza dotyczących wiedzy o własnej gminie oraz dokumentujących jej dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy.
- udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domu oraz prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych.
- prowadzenie działalności informacyjno – bibliograficznej.
- popularyzacja książki i czytelnictwa.
- sprawowanie nadzoru nad swoimi filiami bibliotecznymi, udzielanie im pomocy organizacyjnej, technicznej, instrukcyjno – metodycznej, konsultacyjnej i szkoleniowej.
- współpraca z bibliotekami innych sieci, instytucjami upowszechniania kultury, organizacjami i towarzystwami w rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa.
- podejmowanie działań i koordynacja prac służących unowocześnianiu Biblioteki.
- prowadzenie działalności wydawniczej.
- Biblioteka może podejmować inne działania określone w przepisach odrębnych wynikające z potrzeb środowiska.
Rozdział III
Organy Biblioteki
§ 7
- Biblioteką kieruje Dyrektor.
- Dyrektora powołuje i odwołuje Burmistrz Olsztynka.
- Powołanie Dyrektora może nastąpić w drodze konkursu przeprowadzonego przez Burmistrza Olsztynka w trybie określonym w przepisach odrębnych.
- W czasie nieobecności Dyrektora Biblioteki lub czasowej niemożności wykonywania przez niego obowiązków, Biblioteką kieruje oraz reprezentuje ją na zewnątrz inny wyznaczony przez dyrektora pracownik.
§ 8
- Przy Bibliotece działa Rada Biblioteczna, powoływana przez Burmistrz Olsztynka, zwana dalej Radą, która jest organem opiniodawczym i doradczym Dyrektora i Organizatora w zakresie działalności Biblioteki.
- W skład Rady wchodzi:
- Dyrektor Biblioteki,
- Jeden radny delegowany przez Radę Miejską w Olsztynku,
- Jeden przedstawiciel Burmistrza Olsztynka,
- Jeden pracownik biblioteki wybrany przez ogół pracowników,
- Trzech członków, powołanych przez Burmistrza Olsztynka spośród osób dysponujących dużą wiedzą w zakresie działalności biblioteki, w szczególności twórców, artystów oraz osób zajmujących się organizowaniem i prowadzeniem działalności kulturalnej.
- Członkowie Rady powołują i odwołują spośród siebie Przewodniczącego Rady, który kieruje jej pracami i reprezentuje ją na zewnątrz. Przewodniczącym Rady nie może być osoba wymieniona w ust. 2 pkt. 1 i 4.
- Członkowie Rady powoływani są na okres 3 lat, przy czym członkostwo przedstawiciela rady miejskiej ustaje zawsze z chwilą wygaśnięcia mandatu radnego.
- Za udział w pracach Rady nie przysługują diety ani zwrot kosztów.
Rozdział IV
Organizacja Biblioteki
§ 9
W skład Biblioteki wchodzą:
- Oddziały zlokalizowane w Olsztynku przy ul. Ratusz 1
a) Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dorosłych,
b) Oddział dla Dzieci i Młodzieży,
c) Pracownia Komputerowa. - Filia w Waplewie, Waplewo 15.
Rozdział V
Mienie i gospodarka finansowa Biblioteki
§ 10
Majątek będący w dyspozycji Biblioteki służy wyłącznie wykonywaniu jej zadań statutowych.
§ 11
- Działalność Biblioteki finansowana jest z budżetu Gminy Olsztynek w formie dotacji,
z dochodów własnych oraz darowizn i zapisów od osób fizycznych i prawnych oraz innych źródeł. - Wysokość rocznej dotacji na działalność Biblioteki ustala Rada Miejska w Olsztynku
po zatwierdzeniu planu działalności na rok budżetowy oraz wynikającego
z niego zapotrzebowania środków przedstawionego przez dyrektora.
§ 12
- Podstawą gospodarki finansowej Biblioteki jest roczny plan działalności, zatwierdzony przez dyrektora z zachowaniem wysokości rocznej dotacji, o której mowa w § 11 ust. 2.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
§ 13
Biblioteka posługuje się pieczęcią podłużną z pełną nazwą i adresem oraz pieczęcią okrągłą zawierającą pośrodku wizerunek orła, a w otoku nazwę w pełnym brzmieniu.
§ 14
Zmiany w statucie są ustanawiane w trybie właściwym dla jego nadania.