Tydzień Bibliotek 2023

W tym roku obchody Tygodnia Bibliotek przypadały na okres od 8 do 15 maja.
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku przygotowała dla swoich czytelników masę wydarzeń i warsztatów mających na celu promowanie czytelnictwa i spędzenie czasu wolnego w bibliotece.

W poniedziałek zaprosiliśmy najmłodszych na teatrzyk dla dzieci „Sówka mądra główka” w wykonaniu teatru DUET z Krakowa. Spektakl, którego głównym bohaterem była Sowa, wzbudzał salwy śmiechu. Przedszkolaki i uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu, śpiewając i tańcząc razem z aktorami.

Tego samego dnia zorganizowaliśmy także dla naszych czytelników warsztaty z modelowania balonów. Dzieci nauczyły się jak poprawnie skręcać balony, aby wyczarować z nich zwierzaczki.
We wtorek, 9 maja, zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Jana Pawła II na Bibliospacer nad jezioro Jemiołowskie w Olsztynku. Zajęcia edukacyjno-rekreacyjne w terenie poszerzyły wiedze uczestników, którzy na chwilę zamienili się w ornitologów i dendrologów. Bibliospacer zakończyliśmy wspólnym posiłkiem, czyli kiełbaskami upieczonymi nad ogniskiem.

We wtorkowe popołudnie w bibliotece odbyło się spotkanie pod hasłem „Uroda = zdrowie wewnętrzne”. Tego typu inicjatywy są nie tylko doskonałą okazją do zdobywania wiedzy na temat urody, zdrowia i rozwoju, ale również do nawiązywania nowych znajomości i dzielenia się doświadczeniami z innymi osobami, które mają podobne cele. Akcję przygotowały wspólnie Agata Wilczek – Kosmetyczka Olsztynek, Hanna Cieśla i Joanna Rybacka-Barisic – SEN Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej.
W środę naszym najmłodszym czytelnikom z Klubu Malucha zaproponowaliśmy zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Tego dnia bibliotekę odwiedziła Pani Emilia Łojewska ze swoją suczką Koko. Jest ona psem terapeutą od czterech pokoleń. Dzieciom bardzo spodobały się zajęcia z czworonogiem. Chętnie przytulały się do niego, a przy okazji uczyły wielu czynności manualnych i usprawniały pracę rąk.

W czwartek, 11 maja, odbyło się II Gminne czytanie „Pod lipą”. Na placu przed Salonem Wystawowym Muzeum Budownictwa Ludowego uczniowie szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych gminy Olsztynek zaprezentowali wybrane fragmenty utworów literackich.
To czytelnicze wydarzenie odbyły się dzięki współpracy z bibliotekami SP nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku, SP nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku oraz Zespołu Szkół im. K. C. Mrongowiusza w Olsztynku.

Na zakończenie Tygodnia bibliotek przygotowaliśmy Nockę w Bibliotece pt. „Tajemnica Kopernika”. Mikołaj Kopernik człowiek o wielu talentach, był dla nas inspiracją do kreatywnego działania, poszerzenia wiedzy z astronomii i poznania pracy na astrolabium (pradawnego przyrządu astronomicznego). Podczas nocki była również muzyka i karaoke, budowanie rakiety kosmicznej oraz rozszyfrowywane listy zapisane kosmicznymi runami. Zapomnieliśmy o spaniu! Humor nas nie opuszczał. Było dużo śmiechu, dobrej zabawy i nocne podjadanie.

To było mocne zakończenie Tygodnia Bibliotek!

Więcej zdjęć z działań biblioteki na Facebook’u

2021 © Copyright by MBP Olsztynek. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Skip to content